måndag 28 april 2025

Väntans tider

För att säkra tillgången på ägg till nästa vinter behöver vi ha unghöns som värper när de gamla ruggar och går in i viloläge. Men ingen av våra hönor har visat tecken på att vilja ruva denna vår. Så vi fick ta saken i egna händer och köpte oss en liten kläckare och la in ägg i den. Nu står den i köket och ska se till att äggen vänds då och då, och att klimatet för dem är varmt och fuktigt.



söndag 27 april 2025

Odla din trädgård och din själ

Ungefärlig översättning:

"Att odla sin inre trädgård är inte lyx eller onödig njutning.
Det är en viktig del av ett radikalt, organiserat och hållbart förändringsarbete"

lördag 26 april 2025

Vitt på kullen

Nu blommar slånbären som mest. Buskarna ligger som vita moln på marken när man ser dem på avstånd. På nära håll är de detaljrika och mer än bara vita. 

Vitsipporna är snart på upphällningen, men ännu finns de vita mattorna av sippor. 

Båda är blommor som jag fotar varje år och hoppas att bilderna ska göra verkligheten rättvisa. Men det lyckas aldrig. 

Jag är väldigt glad att vi har ett stycke natur där båda trivs och blommar i överflöd. Gullvivorna har också slagit ut här hos oss, och snart, snart kommer liljekonvaljerna med nästa vita våg av blommor.




Ytterligare en vit: häromdagen var biodlaren här med en hantlangare och tittade till bina. De har haft det tufft i vinter och av de tre samhällena som visade liv tidigare i vår, är det bara en som är riktigt stark. Vintern har varit alldeles för mild för bina, och dessutom har de försökt äta av den "cementhonung" som bildades i höstas på grund av granlusen. Vi hoppas att sommaren blir bra både för oss och för bina.


torsdag 24 april 2025

Green house

Nu är det fem år sedan vi byggde vårt stora fina växthus. Det har med tiden börjat växa en del alger på det, i synnerhet på sidan mot väster. Så det engelska ordet för växthus har varit passande eftersom det haft en lätt grön ton.

Nu spolade jag av det med högtryckstvätten och det blev sån skillnad! Mycket renare och finare. Redo för en ny odlingssäsong. Skönt med verktyg och redskap som gör nytta.

God morgon

De dagar jag jobbar på plats i Kalmar parkerar jag ofta på lotsutkiken och får en morgonpromenad. Det är fint att gå där med havet bredvid sig och slottet framför. Igår var det extra trevligt med några sjöfåglar alldeles intill. De såg mer eller mindre morgontrötta ut. 



tisdag 22 april 2025

Utedag

Annandag påsk samlades jaktlaget i skogen för att fixa med några jakttorn som behövde lite vård. När vi kom hem eldade vi ris, brädlappar och annat träskräp i trädgården. Det är rätt trivsamt att hänga vid en eld, och på något sätt lite vemodigt när den till slut slocknar och bara glöden återstår. 

Mycket skönt med en hel dag utomhus.  

söndag 20 april 2025

Vår

Våren går vidare

Scilla-stigen gjorde skäl för sitt namn i år

Vacker vår-dukning hos en väninna

Påskliljor inför påsk

 
Lönn

Knoppar på persikoträdet

fredag 18 april 2025

Nu och innan

Köksrenoveringen blev klar för några dagar sedan. Sen dess har vi organiserat in våra saker i hyllor och skåp. Och nu har vi satt upp saker på väggarna och i fönstren. Så nu är det riktigt klart. Dessutom har vi röjt undan allt som stått i vardagsrummet och gjort iordning där också. 

Vi är jättenöjda med köket och vill vara där hela tiden nu. Det är ljust, luftigt, fräscht och trivsamt. Och vi är stolta över att ha gjort allt (utom el och vvs) själva. Köksön har samma höjd som övriga bänkar och är tänkt att kunna användas just som köksbänk. Men den är också matplats. Den står på låsbara hjul och kommer att ha eluttag.  

Välkommen in!

De vackra gubbatäckena som mamma vävt fick en bra plats

Köksön sedd från gubbatäckena


Tavlan Kajsa gjort över gården har en central plats



Vedspisen har fått ny färg och kaklet omlagt

Mycket bredare öppning in till det lilla TV-rummet


TV-rummet

Hallen


Så här såg köket ut innan vi renoverade.





onsdag 16 april 2025

Ännu mera vävar

Efter all vävinspiration på riksårsmötet var det dags för en träff med mönstervävarna och ännu mera vävinspiration. Härligt!

 Först provvävar och vävnotor från en kurs med solfjäderssked












Sen ett vackert draperi




Och så några handdukar